Zakon Dominikanów

Krótka historia Braci Kaznodziejów

Znak OP
¦w. Dominik Zakon Dominikanów lub w³a¶ciwiej - Zakon Braci Kaznodziejów (Ordo Praedicatorum - OP), zosta³ za³o¿ony przez ¶w. Dominika de Guzman (1170 - 1221) i zatwierdzony w 1216 roku przez papie¿a Honoriusza III wed³ug regu³y ¶w. Augustyna. Pierwszorzêdnym zadaniem dominikanów jest zg³êbianie prawd wiary przez studium i modlitwê oraz ich przekazywanie przez s³owo i przyk³ad. W ci±gu wieków swego istnienia Zakon wyda³ rzeszê teologów i filozofów, kaznodziejów i misjonarzy w¶ród ludów pogañskich. Wielu z nich zosta³o wyniesionych na o³tarze, wielu da³o ¶wiadectwo wiary a¿ do przelania krwi mêczeñskiej.
Symbolami tego, co Zakon wniós³ do skarbnicy Ko¶cio³a Powszedniego, jest z jednej strony genialne dzie³o my¶li ¶w. Tomasza z Akwinu - Summa teologii, a z drugiej strony modlitwa ró¿añcowa, której Zakon by³ pierwszym nauczycielem i propagatorem.
Z Zakonem Dominikañskim s± zwi±zane liczne ¿eñskie klasztory kontemplacyjne oraz zgromadzenia czynne. Siostry Dominikanki ofiarowuj± Ko¶cio³owi sw± modlitwê oraz prace apostolskie, misyjne i charytatywne. Z zgromadzenia sióstr wysz³a ¶w. Katarzyna Sieneñska, wielka mistyczka a jednocze¶nie cz³owiek czynu, og³oszona przez papie¿a Paw³a VI Doktorem Ko¶cio³a.
Do Polski dominikanie przyszli wkrótce po powstaniu Zakonu. Jeszcze za ¿ycia ¶w. Dominika wst±pili w Rzymie do Zakonu pierwsi Polacy - ¶w. Jacek Odrow±¿, b³. Czes³aw oraz kilku innych. Po powrocie do ojczyzny w listopadzie 1222, znale¼li licznych na¶ladowców, tak ¿e mogli w ci±gu kilku lat za³o¿yæ klasztory w najwa¿niejszych o¶rodkach Polski, od Krakowa i Wroc³awia po Gdañsk i Kamieñ Pomorski, a tak¿e klasztory w Czechach. Podjêli misje w Prusach, na Litwie i na Rusi. A¿ do czasów rozbiorów byli jedn± z najwiêkszych rodzin zakonnych w Polsce. Po odzyskaniu niepodleg³o¶ci dominikanie zaczêli podnosiæ siê z upadku spowodowanego okresem rozbiorów. W tym odrodzeniu wielki udzia³ mia³ o. Jacek Woroniecki - wybitny my¶liciel katolicki, zas³u¿ony rektor KUL-u. On tak¿e zainicjowa³ budowê naszego klasztoru przewidzianego na dom studiów (w Warszawie na S³u¿ewie). Obecnie dominikanie polscy prowadz± ró¿norodn± dzia³alno¶æ apostolsk± w wielu o¶rodkach naszego kraju, pracuj± tak¿e za granic±, m.in. na misjach w Japonii.
Zainteresowanych charyzmatem dominikañskim odsy³amy na stronê g³ówn± polskich dominikanów oraz stronê Duszpasterstwa Powo³añ.

(na podstawie broszurki informacyjnej)

30.07.2002